بازرگانی ترخیص کالا از گمرک صباغی زاده

 

گمرک یک سازمان یا مرجع دولتی است که جریان کالا به داخل و خارج از کشور را تنظیم می کند. از همه مهمتر، گمرک با اخذ عوارض از کالاهای وارداتی سروکار دارد.

به عبارت دیگر گمرک به معنای مکانی است در بندر، فرودگاه یا مرز که در آن مأموران دولتی کالاهای ورودی، افراد (مسافران) و سایر محموله ها را کنترل می کنند. ماموران گمرک وظیفه دارند که از ورود کالاهای غیر قانونی و ممنوعه به کشور جلوگیری کنند و برای کالاهایی که مشمول هزینه هستند، مالیات و عوارض دریافت کند.

قوانین ترخیص قطعی کالا از گمرک در هر کشوری متفاوت است، بنابراین قبل از ارسال یا سفارش کالا باید دستورالعمل های ترخیص کالا را بررسی کنید. در ادامه بیشتر به مبحث ترخیص کالا از گمرک خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

ترخیص کالا به چه معناست؟

ترخیص به فرایندی گفته می شود که مالک بار یا نماینده آن، طی انجام مراحلی و در طبق چهارچوب و قوانینی که توسط اداره گمرک کشور تعیین می شود، کالای مورد نظر را با موفقیت از گمرکات آزاد می کنند.

به علت آنکه خدمات ترخیص کالا از گمرک کار تخصصی است، برای آنکه متحمل خسارت های سنگین مالی نشوید باید توسط فردی انجام شود که اطلاعات کافی در مورد شرایط و مدارک مورد نیاز ترخیص کالا را دارد و به تمامی قوانین گمرکی روز کشور آگاهی کامل را دارد.

کالاها برای ترخیص در گمرک به سه دسته تقسیم می شوند: کالاهای مجاز، کالاهای مشروط و کالاهای ممنوعه. کالاهای مجاز به صورت قانونی و به راحتی ترخیص خواهند شد و مانعی برای ورود آنها به کشور وجود ندارد. کالاهای مشروط شامل کالاهایی است که ورود آنها ضمن رعایت قوانین انجام می شود. هر کشوری فهرستی از اقلام و مواردی دارد که اجازه ورود آنها به کشور را نمی دهد. این موارد در دسته کالاهای ممنوعه قرار می گیرند. به عنوان مثال: مشروبات الکلی، مایعات قابل اشتعال و هرچیزی که خطرناک و غیرقانونی است، در این دسته قرار می گیرد.

جهت ارتباط با ما می توانید از طریق شماره تلفن زیر اقدام کنید

برای درخواست مشاوره وارد صفحه زیر شوید

شرایط و نکات مهم ترخیص کالا از گمرک

علاوه به داشتن یکسری مدارک که برای ترخیص کالا در گمرک لازم و ضروری است، باید فردی که کار ترخیص را انجام می دهد کارت بازرگانی یا حق العمل کاری، که توسط سازمان های نظارتی کشور تایید شده است را داشته باشد. این کارت نشان دهنده این است که تمامی فعالیت های بازرگان قانونی است.

یک دیگر از نکات بسیار مهم که باید به آن توجه داشت، ارزش کالای ترخیصی است زیرا هزینه ترخیص کالا ها در مرز های مختلف کشور های دیگر متفاوت است.

وظیفه ترخیص کار در فرآیند ترخیص کالا در گمرک

از آنجایی که خدمات ترخیص کالا امری تخصصی است، بسیاری از مالکان، کار ترخیص را به افرادی که مهارت لازم را دارند می سپارند سپس ترخیص کار طی قراردادی تمامی امور مربوط به ترخیص بار را انجام می دهد.
اگر کالا در زمان مقرر ترخیص نشود هزینه های اضافی را برای تجار به همراه دارد به همین دلیل ترخیص کار باید فردی با تجربه و با سرعت عمل بالا باشد و از دانش و اطلاعات کافی برخوردار باشد و یکی از وظایف اصلی فرد ترخیص کننده این است که بتواند در زمان مشخص، کالا را از گمرک خارج کند پس اگر قبل از ورود کالا مدارک و مجوز های لازم را جمع آوری کند می تواند در وقت صرفه جویی کند.

صفر تا صد مراحل ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا در گمرک یکی از مهم ترین فرایندها در حوزه صادرات به شمار می رود که با توجه به یکسری قوانین و مقررات کشورها و دانش و مهارت های کافی در این زمینه صورت می پذیرد. هدف اصلی ما از تدوین این نوشتار این است که شما همراهان گرامی را با مراحل ترخیص کالا در گمرک آشنا سازیم و با ارائه لیستی از قوانین و مقررات مرتبط با آن ها مانع از بروز هرگونه بی دقتی و عدم شناخت کافی از این مراحل که سبب شناخته گشتن کالای شما به عنوان قاچاق می شود، شویم.

شناخت و آشنایی با روش ترخیص کالا از گمرک و قوانین آنان می تواند برای هر تاجر و بازرگانی امری سودمند و مهم تلقی گردد. بازرگانی بین المللی صباغی زاده با برخورداری از پروانه رسمی حق العمکاری از گمرک جمهوری اسلامی ایران یکی از فعال ترین شرکت ها در این حوزه است که از متخصصین و مشاورین عالی رتبه ای برخوردار بوده و می تواند به کمک تیم با تجربه و قانونمند خود در زمینه انواع فعالیت های تجاری در حوزه بین الملل کمک شایانی نمایند. در این میان ضروری است، تا با مراحل ترخیص کالا در گمرک آشنایی داشته باشید تا به درک کاملی از این قوانین برسید.

مراحل انجام ترخیص کالا

انجام مراحل ترخیص کالا در گمرک دارای یکسری مسیرهای پر پیچ و خمی است که برای یک شرکت فعال و با تجربه در زمینه واردات و صادرات شاید کار آسان و ساده ای به شمار رود، اما قطعاً برای افراد غیر متخصص یکی از سخت ترین کارها خواهد بود. پس از اینکه به آماده سازی مدارک ترخیص کالا در گمرک پرداختید باید این مراحل را دنبال کنید.

 • گام اول: ثبت اظهار از طریق سامانه گمرکی

اولین مرحله از طریقه ترخیص کالا از گمرک به این صورت است که باید به تکمیل اظهارنامه واردات و ثبت اطلاعات در سیستم گمرک کشور بپردازید. این مراحل ترخیص کالا در گمرک که شامل ارائه اسناد جهت اظهار کالا (اظهارنامه واردات قطعی، کپی کارت بازرگانی معتبر، قبض انبار، بارنامه، ترخیصیه، گواهی مبدأ، بیمه نامه گمرکی و …) می باشد، به ثبت اطلاعات شما به صورت آنلاین و مستقیم می پردازد.

حال پس از آن نیز نوبت به بررسی و تائید اظهارنامه می رسد. درواقع اگر تمامی اطلاعات را به درستی درج کرده باشید، نرم افزار یک شماره سریال و یک شماره عطف به شما ارسال خواهد نمود. پس از آن از اطلاعات خود پرینت گرفته و نگه دارید.

 

 • گام دوم: اخذ کوتاژ گمرکی و تعیین مسیر در دایره احراز هویت

در گام بعدی شما باید به انجام مراحل احراز هویت و اظهارکالا بپردازید. دایره احراز هویت که به همان دایره فنی گمرک اشاره می نماید، اسناد را مورد بررسی قرار داده و پس از تائید نمودن شماره ثبت یا کوتاژ (ثبت اظهارنامه واردات یا صادرات کالا در گمرک) را درج می کند. حالا که به اخذ کوتاژ گمرکی پرداختید، اظهارنامه لاک و مهر می گردد. حال در طول این مراحل ترخیص کالا در گمرک از سه مسیر سبز، زرد و قرمز جهت ترخیص کالا استفاده می نمایند.

این مسیرها برای صرفه جویی در زمان و نیرو و در دیگر مشکلات مقابل تعیین می گردند که به عواملی همچون نوع کالا، درصد مأخذ حقوق ورودی و … بستگی دارند. مسیر سبز به معنای دریافت مجوزهای لازم، مسیر زرد به معنای چک کردن مدارک و اسناد به وسیله کارشناسان گمرکی و مسیر قرمز نیز ارزیابی و کنترل کالا به صورت فیزیکی و دریافت مجوز و تأییدیه توسط کارشناسان می باشند.

 

 • گام سوم: کنترل و ارزیابی کالا

در پی این مراحل ترخیص کالا از گمرک پس از آنکه مسیر تعیین گردید، کالاها مورد ارزیابی قرار می گیرند. نکته جالب اینکه تمامی این پیگیری ترخیص کالا در گمرک و انجام امور در کوتاه ترین زمان به وسیله  بازرگانی خبره و مستبد به آسانی انجام می پذیرد. پس از اینکه بررسی و کنترل کالا با موفقیت انجام گشت، وارد مرحله دریافت مجوز می شوید.

 

 • گام چهارم: دریافت مجوزهای به کار گرفته شده

از دیگر مراحل ترخیص کالا در گمرک دریافت مجوز های لازمه است که به وسیله سیستم و کارشناس و با توجه به نوع کالا تعیین می گردند. از جمله این مجوزها می توان به استاندارد، بهداشت، تجهیزات پزشکی، جهاد و … اشاره نمود.

 

 • گام پنجم: بررسی نمودن اظهارنامه به وسیله کارشناس

بررسی تعرفه و تطبیق کالا با اسناد گام بعدی است که توسط کارشناس سرویس صورت می پذیرد. این کارشناس وظیفه دارد تا به بررسی تمامی اسناد و مجوزهایی که اشاره کردیم بپردازد و رئیس سرویس نیز امضاها و روند نهایی پرونده ها را دنبال کرده و اجازه را صادر می کند.

 

 • گام ششم: صدور سند ترخیص و پرداختی های گمرکی

در این مرحله از مراحل ترخیص کالای وارداتی از گمرک، یک مبلغی از سوی گمرک تعیین می شود که صاحب کالا می بایست آن مبلغ را به صورت فیش نقدی به حساب گمرک واریز نماید. حال فیش را دریافت کرده و پروانه سبز گمرکی را برای او صادر می نمایند. این پروانه سبز نشان دهنده به پایان رسیدن عملیات ارزیابی بوده و صاحب کالا این اجازه را دارد تا به خروج کالاهای خود پس از انجام موفقیت آمیز مراحل ترخیص کالا از گمرک بپردازد.

 

 • گام هفتم: انبارداری و اجازه بارگیری

بعد از اینکه تمامی تشریفات کار در سرویس ارزیابی، صدور سند ترخیص، پرداختی های انجام گشته با شرکت حمل و نقل و دریافت قبض انبار و سایر مدارک لازم به درستی صورت پذیرفت، اجازه بارگیری به شما خواهند داد. در طی این مراحل ترخیص کالا از گمرک یک مبلغی نیز باید جهت انبارداری بپردازید. این مبلغ با توجه به قوانین گمرک های مختلف متفاوت بوده و هزینه ها نیز بر حسب بارگیری، بیمه، مدت زمان ماندگاری کالا در انبار و … تعیین می گردند.

 

 • گام هشتم: خارج شدن کالا از گمرک

حال در پایان با دریافت بیجک انبار از انبار دار که نشان دهنده تحویل کالا به صاحب مال می باشد، می توانید کالای خود را بارگیری کرده و محموله پس از بررسی های خروجی به انبار مشتری ارسال می گردد. در نظر داشته باشید بازرگانی صباغی زاد  تمام این مراحل ترخیص کالای وارداتی در گمرک را با نهایت دقت و سرعت و بدون اتلاف وقت به انجام می رساند.

 

مدارک ترخیص کالا از گمرک شامل چه اسنادی هستند؟

مراحل ترخیص کالا

یکی از اولین مراحل ترخیص کالا از گمرک آماده کردن اسناد و مدارکی است که باید در رابطه با آن به خوبی برنامه ریزی کرده تا بتوانید به اداره گمرک مراجعه کنید. این مدارک به چندین دسته تقسیم می شوند که شامل موارد زیر هستند:

 1. مدارک مربوط به کالا: بارنامه، قبض انبار، ترخیصیه، پیش فاکتور یا پروفرما اینویس، گواهی مبدا، فهرست عدل بندی، فاکتور، بیمه نامه در صورت وجود، ثبت سفارش بازرگانی، گواهی بازرسی، مجوزهای قانونی و گواهینامه استاندارد
 2. مدارک مربوط به صاحب کالا: اصل کارت بازرگانی، اصل کارت ملی، کپی تمامی صفحه های کارت بازرگانی، کپی صفحه کارت ملی مربوط به صاحب کالا
 3. مدارک مربوط به نماینده صاحب کالا: اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی وکالت نامه محضری، کپی دفترچه بیمه، کپی معرفی نامه، کپی وکالت، اصل و کپی معرفی نامه برای گمرک مربوطه

 

ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی

مراحل ترخیص کالا از گمرک

یکی از بزرگ ترین و مهم ترین گمرک های فعال در کشور، گمرک فرودگاه امام خمینی است که واردات و صادرات در این گمرک دارای یکسری ضوابط و مراحل می باشد. از مراحل ترخیص کالا از گمرک امام خمینی این است که در مرحله نخستین کالا از مبدأ بارگیری شده و به مقصد فرستاده می شود، واردات کالا ها نیز به صورت هوایی صورت پذیرفته و در این گمرک تخلیه می گردد و پس از طی مراحل گفته شده در قسمت بالا شما می توانید کالاهای خود را از گمرک دریافت کنید.

 

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

مراحل ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس نیز دقیقاً همانند مواردی هستند که در قسمت بالا عنوان نمودیم. یعنی ورود اطلاعات از طریق سیستم، پرینت اظهارنامه، دریافت کوتاژ، ارزیابی کالا، اخذ مجوزهای لازم و … که بازرگانی صباغی زاده با آشنایی کامل در این حوزه مطابق با قوانین پیش رفته کالای شما را در کمترین زمان ترخیص می نماید. لازم است به عرضتان برسانیم که این گمرک با توجه به موقعیت جغرافیایی که در آن قرار گرفته است، در زمینه نقل و انتقالات بین المللی کالاها محلی کاملاً مناسب و سودمند هست. مجموعه صباغی زاده یکی از بهترین شرکت ها ی ترخیص کالا از گمرک بندرعباس و شرکت ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی می باشد.

ترخیص کالا از گمرک شهید باهنر بندرعباس

بعد از گمرک شهید رجایی یکی از مهم ترین گمرک های جنوب کشورمان گمرک شهید باهنر بندرعباس است. مراحل ترخیص کالا از گمرک باهنر نیز همانند گمرک شهید رجایی بوده و برای موفقیت از ورود و خروج کالاها حتما باید از مشاوران و کارشناسان متخصص در این حوزه کمک بگیرید. در این گمرک 12 اسکله وجود داشته و با توجه به شرایط گرم و مرطوب منطقه توصیه می کنیم دریافت کالاها هر چه سریع تر صورت پذیرد و پیگیری ترخیص کالا از گمرک نیز در حضور متخصصان انجام گیرد تا آسیبی به کالاها وارد نشود.

 

ترخیص کالا از گمرک خرمشهر

مراحل ترخیص کالا از گمرک خرمشهر دارای فرایند پیچیده ای می باشد. در این گمرک پس از آنکه کارشناس به بازبینی اوراق و بازدید فنی کالا و همچنین مطالعه اظهارنامه پرداخت، پروانه سبز گمرکی و جواز بارگیری کالا را صادر خواهد کرد. تجار و بازرگانان عزیز برای سرعت بخشیدن به این روند می توانند با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل کنند.

 

ترخیص کالا از گمرک بوشهر

گمرک بوشهر از قدمتی 5000 ساله برخوردار بوده و به عنوان یکی از قدیمی ترین بنادر تجاری کشور محسوب می گردد. این گمرک هم مانند سایر گمرک ها روندها و مراحل خاص را دارا می باشد و این را نیز توجه داشته باشید که در هنگام دریافت کالا خود نیز بهتر است حضور داشته و تمامی مراحل و جزئیات را با دقت و آگاهی کامل مورد بررسی قرار دهید.

 

ترخیص کالا از گمرک بندر انزلی

همانطور که خود نیز می دانید، برخی از کالاها در گمرک های کشور ما اجازه ورود و خروج را ندارند. در حوزه ترخیص کالا از گمرک بندر انزلی می توان به کالاهایی همچون مواد غذایی، مواد معدنی و سیمان، محصولات صنایع پلاستیک، محصولات نباتی، محصولات شیمیایی و ماشین آلات صنعتی و … اشاره کرد که در این گمرک انجام می گیرد. شما می توانید جهت آشنایی با تبصره ها و سایر قوانین خاص این منطقه با مشاوران ما مشورت هایی داشته باشید.

 

ترخیص کالا از گمرک بازرگان

حتما اگر تجار فعالی در حوزه واردات و صادرات کالاها هستید، از خود بپرسید که چرا منطقه بازرگان از لحاظ تجارت دارای موقعیت عالی است. این گمرک با مناطق و کشورهای زیادی در ارتباط می باشد و کارشناسان ما همواره کالاهای بسیاری از این منطقه ترخیص نموده اند. مراحل ترخیص کالا در گمرک بازرگان با ارائه کارت بازرگانی، اسناد خرید کالا و تمامی مجوز های مورد نیاز برای واردات کالا انجام می گیرد که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از افراد متخصص در شرکت بازرگانی ترخیص کالا از گمرک کمک بگیرید.

 

ثبت سفارش خدمات یا مشاوره:

Accepted file types: jpg, gif, png, pdf, doc, docx, jpeg, Max. file size: 8 MB.

قوانین ترخیص کالا در گمرک ایران

هر کشوری برای ترخیص کالا از گمرک قوانین خاصی دارد که ترخیص کالا مشروط بر رعایت آن قوانین قابل ترخیص می باشد. در ادامه به برخی قوانین ترخیص کالا در فرودگاه ایران می پردازیم:

 • مواردی مانند: مقدار معقول سیگار و عطر تنها برای مصرف شخصی شامل واردات رایگان محسوب می شوند.
 • واردات برخی گونه های گیاهی و جانوران زنده به در خطر انقراض هستند، ممنوع و محدود می باشد مگر با ارائه مجوز از اداره محیط زیست ایران.
 • واردات انواع میوه ها، توت ها، گیاهان، نهال، سبزیجات، ریزوم ها، دانه ها، خاک، حشرات، قارچ ها، پرندگان، حیوانات و محصولات آنها ممنوع می باشد.
 • واردات مشروبات الکلی، کتاب یا مجلات قدیمی مطلقا ممنوع می باشد.
 • واردات آزاد سیگار تنها تا مقادیر معقول مجاز می باشد.
 • ورود حیوانات خانگی تنها با به همراه داشتن مجوز از سازمان دامپزشکی ایران مجاز می باشد و در نهایت افسر گمرک تصمیم خواهد گرفت که حیوان خانگی در قرنطینه نگهداری یا وارد شود. همچنین حیوانات خانگی باید دارای مدرک واکسیناسیون هاری و پاسپورت حیوان خانگی باشند.
 • افراد موظف خواهند بود که هرگونه نقض قوانین در کالاها را به گمرک اطلاع دهند، همچنین عدم رعایت مقررات مشمول مجازات مقرر در قانون قاچاق کالا خواهد شد.

آیا کالاها قبل از ترخیص بازرسی می شوند

هنگامیکه که کالا از یک کشور به کشور دیگری ارسال می شود، قبل از ترخیص کالا باید از گمرک عبور کند. گمرک تمامی بسته های بین المللی ورودی به کشور را بررسی می کند تا مطمئن شود که با قوانین و مقررات و سیاست کشور مطابقت دارد و همچنین تعیین می کنند که چه عوارض و مالیاتی به کالا تعلق می گیرد. بسته ها و محموله ها قبل از ترخیص کالا از گمرک بدون دلیل موجه باز نمی شوند. هر محموله از طریق دستگاه اسنکر یا اشعه ایکس بررسی و تطابق داده می شود. با این وجود اگر بسته ای آسیب دیده باشد، یا با اطلاعات فرم اظهارنامه کالا مطابقت نداشته باشد، فورا آن را باز می کنند.

 مسیرهای گمرکی

برای مدیریت و نظارت کارشناسان گمرک سه مسیر سبز و زرد و قرمز وجود دارد . این مسیر ها عوامل مختلفی را از قبیل نوع کالا، وضعیت کالا(نو یا مستعل) ، اعتبار مالک و کشور سازنده کالا را بررسی می کند.

 

اظهارنامه صادراتی

بازرگانان برای نگهداری کالا در گمرکات کشور و صادرات کالا نیاز به اظهارنامه صادراتی که به نوعی اظهارنامه گمرکی نیز هست دارند. برای ارائه اظهارنامه صادراتی باید از طریق سامانه ELP اقدام نمایید.

 

ترخیص انواع کالاهایی که نیاز به مجوز تجهیزات رادیویی دارند

برای ترخیص لوازم الکترونیکی احتیاج به مجوز تجهیزات رادیویی است. برخی از این وسایل عبارت اند از: تلفن با سیم، کارت های شبکه، تلفن همراه دارای صفحه، میکروفن بدون سیم، ریز میکروفن، کالاهای مربوط به تلفن همراه، تلفن های رومیزی و آنتن های رادیویی

 

ترخیص کالا بدون ثبت سفارش

طبق قوانین گمرکی کشور برای واردات کالا باید از قبل ثبت سفارش انجام شود. اما کالا های مورد نیاز برای افراد ساکن مرز ها و شرکت های تعاونی آن ها، کارکنان کشتی، برخی لوازم ضروری نظامی و کالاهای خاص انرژی اتمی ظبق تاییدیه وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی، اجناسی که مسافر در حد مجازی مطابق با مقررات و طبق فهرست کالاهای مجاز وزارت صمت با خود همراه دارد، کالاهای وارد شده که از طریق پست بر اساس  مقررات صادرات و واردات، نمونه کالا(ورود موقت) برای قراردادن در نمایشگاه‌های بین المللی نیاز به ثبت سفارش ندارند.

 

حمل یکسره به چه معناست؟

زمانی که کالای وارد شده بدون تخلیه و تحویل در گمرک ورودی باشد پس حمل یکسره صورت گرفته است و جز روش های گمرکی به حساب نمی آید.

 

تفاوت حمل یکسره و ترانزیت داخلی

حمل یکسره به نسبت از ترانزیت داخلی راحتتر است زیرا باید مطابق با موارد ذکر شده در بارنامه تحویل گمرک مقصد یا انبار وارد کننده داده شود و این بدین معناست که کالا در همان حالتی که در انبار مبدا بوده، در انبار مقصد تحویل داده می شود و تنها صدور پروانه یا بررسی دفترچه توسط گمرک مقصد کافی می باشد اما در حمل و نقل داخلی به دلیل صدور قبض انبار در گمرک ورودی حضور صاحب کالا در آنجا برای انجام مراحل اداری لازم می باشد.

 

اظهار نامه حمل یکسره

به طور معمول در روش حمل یکسره و حمل  و نقل داخلی فرایند مطابق با دفترچه تی آی آر انجام می شود البته لازم به ذکر است در برخی موارد باید یکسری امور اداری حمل یکسره انجام شود و فرم اظهارنامه ترانزیت به کارشناسان ارائه شود.

 

حمل و نقل یکسره مناسب چه نوع کالاهایی است؟

کالاهایی مثل مواد فاسد شدنی یا شکستنی که تجهیزات کافی برای نگهداری انها در گمرک وجود ندارد حمل یکسره بهترین روش برای وارد کردن آن ها است.

مدت زمان ترخیص کالا از گمرک

فرآیند ترخیص کالا از گمرک ممکن است بسته به نوع کالا چند دقیقه یا چند ساعت به طول بینجامد. مدت زمانی که ترخیص کالا انجام می شود به عواملی مانند: کشور مبدا و مقصد، نوع کالا، تعداد کالاهایی که همزمان از گمرک عبور می کنند بستگی دارد.

 در برخی موارد در صورت بروز مشکل، مدت زمان ترخیص کالا از گمرک روزها و هفته ها طول می کشد. اداره گمرک در صورت وجود هرگونه مشکلی در فرآیند ترخیص کالا به طور مستقیم با گیرنده کالا تماس می گیرد.

از این رو لازم است اطلاعات و جزئیات تماس دقیق خود را به عنوان گیرنده در فرآیند سفارش و رزرو کالا ارائه دهید. توجه داشته باشید که زمان تخمینی تحوبل کالا برای هر سرویس، شامل تاخیرهای ناشی از فرآیندهای گمرکی کشور مقصد نمی شود.

هنگام تحویل کالا توسط سیستم حمل و نقل بین المللی، زمان تحویل کالا توسط گمرک می تواند در مدت زمان طولانی تری انجام شود. بنابراین همیشه زمان اضافی بر زمان تخمینی برای تحویل کالا در نظر گرفته و به طور مداوم نسبت به پیگیری ترخیص کالا از گمرک اقدام نمایید.

کالاها می توانند قبل از ترخیص  تا زمان پرداخت عوارض و مالیات به مدت 90 روز در انبار موقت گمرک قرار بگیرند و پس از آن کالا توقیف خواهد شد و باید مالیات و جریمه بپردازید. بدین منظور لازم است که نسبت به دریافت اظهارنامه نگهداری موقت اقدام نمایید و کالا مورد بررسی قرار بگیرد.

عدم ترخیص کالا از گمرک

پیام ترسناک “محموله در گمرک متوقف شده است” پیامی است که برای همه واردکنندگان ناخوشایند است. دلایل متداولی وجود دارد که باعث می شود کالای موردنظر دچار تعلیق ترخیص شود. شایع ترین ااین دلایل نبود اسناد و اطلاعت که اغلب می تواند در مبدا اصلاح شوند.

 در ادامه برخی مواردی که بر افزایش مدت زمان ترخیص کالا تاثیر دارند، بیان خواهیم کرد در صورت بروز مشکلاتی از این دست، کالای موردنظر تا زمان رفع مشکل در انبار گمرک نگهداری خواهد شد:

 • اسناد گم شده با نادرست
 • کالاهای ممنوعه
 • تعویق پرداخت هزینه ترخیص کالا از گمرک
 • فاکتور تجاری ناقص

فاکتور تجاری برای ثبت اظهارنامه گمرکی از طرف واردکننده استفاده می شود. نیاز است که تمام اطلاعات کالا به طور دقیق در فاکتور تجاری وارد شود، تا این اطمینان حاثل شود که تمام قوانین گمرکی برای ترخیص کالا رعایت شده است. هرگونه نقض در اطلاعات می تواند حمل و نقل و ترخیص کالا را به تاخیر بندازد.

 • مشکل در تماس با گیرنده کالا
 • مقدار غیر مجاز کالا

اگر کالای شما به اصطلاح در گمرک گیر کرده و ترخیص نمی شود، لازم است که به عنوان اولین اقدام با فرستنده کالا تماس بگیرید و ببینید چه اتفاقی برای محموله شما افتاده است. وجود کد پیگری در هنگام ثبت سفارش و خرید می تواند به راحتی این امکان را برای شما فراهم کند که به طور دقیق از موقعیت کالای خود مطلع شوید.

قیمت ترخیص کالا از گمرک

هزینه ترخیص کالا از گمرک بر اساس مبالغ مشخص شده توسط وزارت صنعت و معدن و تجارت تعیین می شود و به عنوان حق گمرک از صاحب کالا دریافت می شود. ممکن است هزینه ارسال برخی از کالاها توسط فرستنده پرداخت نشده باشد که در این صورت هزینه ها در گمرک مقصد و از گیرنده کالا دریافت خواهد شد.

پس از مطالعه این مقاله می توانید با اطلاعات کامل نسبت به ترخیص کالا از گمرک اقدام نمایید. شرکت های مختلفی در زمینه حمل و نقل بین المللی وجود دارد که به راحتی می توانید برای ترخیص کالا از آنها کمک بگیرید و فرآیند ترخیص را تسریع ببخشید. توجه داشته باشید که به مراجع معتبر و با تجربه در این زمینه مراجعه کنید. همچنین در ارائه اطلاعات توجه ویژه ای داشته باشید، زیرا حتی کوچکترین اشتباه در اطلاعات ورودی می تواند باعث تاخیر قابل توجهی در فرآیند ترخیص کالا شود. بازرگانی صباغی زاده با تجربه تخصصی ترخیص کالا تمام امکانات مورد نیاز برای برآورد نیازهای شما را دارد.

نحوه محاسبه قیمت ترخیص کالا

هزینه ترخیص کالا از گمرک

 

 • حقوق ورودی کالا در گمرک و سود بازرگانی

برای اینکه کالا اجازه ورود داشته باشد بازرگان باید سود بازرگانی و 4 درصدی را از کل ارزش کالا به اداره گمرک کشور پرداخت نماید که در آخر به خزانه کشور واریز می شود. مبلغ واریز شده برای هر کالا متفاوت است و برای  قطعی شدن واردات کالا می باشد. نکته ای که باید بدانید این است که این عوارض فقط مختص ایران نیست بلکه یک قانون بین المللی است و در تمامی کشور ها، طبق قانون هر کشور، دریافت می شود.

 

 • هزینه‌های انبارداری در مبادی گمرک

هزینه ای که از زمان تحویل کالا در انبار های گمرک پرداخت می شود که این مبلغ علاوه بر تایم نگهداری بار، مقدار و حجم کالا و نوع انبار دخیل است.

 

 • تعداد مجوزهای مورد نیاز برای واردات کالا

برای ازادسازی کالاداشتن  مجوز از سازمان های مختلف  لازم است داشته باشید که هر کدام هزینه های متفاوتی دارد.

 • کارت بازرگانی

بعد از ورود کالا برای اینکه تاجر بتواند امور مالیاتی را انجام دهید نیاز است کارت بازرگانی داشته باشد. گرفتن این کارت طی مراحلی صورت می گیرد و در هر مرحله باید هزینه هایی پرداخت شود.

 • هزینه ثبت کردن سفارش

واردکننده باید از طریق وزارت صنعت معدن تجارت ثبت سفارش را انجام دهد و بخشی از ارزش کالای وارداتی را طی مبلغی پرداخت کند.

 • هزینه ترخیص کار کالا

برای اینکه کار ترخیص کالا به سهولت و اصولی پیش برود بهتر است این امر را به ترخیصکار بسپارید. ترخیص کار هزینه ای را برای تشریفات خارج کردن کالا از گمرک دریافت می کند که این مبلغ بر اساس تعداد مجوزهای لازم برای واردات، حجم و ارزش کالا و نوع انبار تعیین می شود.

 • تعرفه گمرکی

هزینه ای که بازرگان باید در زمان وارد کردن کالا بپردازد که به دو صورت است:

اگر به صورت ارزش کالا و هزینه ثابت محاسبه شود به آن تعرفه مختلط می گویند.

اگر به صورت دریافت دو درصد از ارزش کالا و بخشی از بار باشد به آن تعرفه درصدی می گویند.

 

 • عوارض گمرکی

تمامی هزینه هایی که تاجر از خرید کالا تا اولین گمرک پرداخت کرده است. به علاوه مبالغی که برای بهداری، حمل و نقل و بارگیری … انجام داده است. مبلغ دیگر ارزش افزوده است که به نوع کالا بستگی دارد.

 

 • محاسبه ارزش سیف کالا

گمرک نرخ ارزی را اعلام می کند که مجموع آن ضرب در مبلغ ارزی کالا و هزینه های بیمه نامه برای ترخیص کالا محاسبه می شود.

 

 

جهت ارتباط با ما می توانید از طریق شماره تلفن زیر اقدام کنید

برای درخواست مشاوره وارد صفحه زیر شوید

شرکت ترخیص کالا از گمرک

با وجود کلی شرکت های موجود در ایران در زمینه ترخیص کالا از گمرک م شرکت بازرگانی صباغی زاده را معرفی میکنیم چون این شرکت با تجربه و مورد اعتماد تجار، شرکت ها و سازمان های دولتی و خصوصی در زمینه واردات و صادرات کالا،بیش از چندین سال سابقه در زمینه واردات و صادرات کالا دارای مجوز کارگزاری گمرک جمهوری اسلامی ایران و کارت بازرگانی-تولیدی، تجاری و صادراتی، آماده خدمت رسانی به فعالین این حوزه می باشد.

ویژگی بهترین شرکت ترخیص کالا

شرکت واردات و صادرات باید به تمامی قوانین و مقررات اشراف کامل داشته باشد و در جریان تمامی مدارک لازم و اسناد و مجوز ها باشد. همچنین یک شرکت ترخیص کالا خوب باید بتواند در سریع ترین زمان ممکن اقدامات خارج کردن بار را انجام دهد تا باعث سود آوری تاجر شود و به خوبی می داند اگر کالا بیشتر از زمان مقرر در انبار های گمرک بماند هزینه های بیش از انتظار را در بردارد.

از مهم ترین ویژگی های بهترین شرکت ترخیص کالا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. داشتن کارت کارگذاری

2. مدت زمان سابقه فعالیت شرکت و بررسی تجربه ها

3. آشنایی به تمامی مقررات و قوانین و تخلفات

4. داشتن کارت بازرگانی معتبر

5. شرکت ثبت شده باشد

6. ترخیص کالا از تمامی گمرکات را انجام دهد

7. شناسایی شرکت های حمل کالا

8. صبوری در پاسخگویی به مشتریان

شرکت ترخیص کالا صباغی زاده به تمامی قوانین روز دنیا در مورد گمرک ها و خارج کردن کالا آگاهی کامل دارد و در سریع ترین زمان ممکن اقدامات لازم را جهت ترخیص کالا در گمرک انجام می دهد. همچنین تیم ترخیص کاران این شرکت از دانش و اطلاعات کافی برخوردار هستند و می توانند شما را در زمینه ترخیص تمامی کالا ها یاری کنند.

 

شرایط و قوانین ترخیص کالا

ترخیص کالا از گمرک مهم ترین فرآیند در زمینه واردات کالا به شمار آمده و همچنین این فرآیند بسته به قوانین و مقررات کشورها قوانین و سلسله مراتب گوناگونی را شامل می شود. در خصوص انجام این فرآیند مهم همواره لازم است با کارشناسان خبره شرکت بازرگانی صباغی زاده تماس گیرید

مجوزهای مربوط به ترخیص کالا

مجوز استاندارد اجباری، مجوز وزارت راه، مجوز قرنطینه، مجوز بهداشت، مجوز ارشاد، مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مجوز سازمان اتمی، مجوز ارتباطات و مخابرات ایران، مجوز جهاد کشاورزی، مجوز میراث فرهنگی،

 

خدمات ترخیص کالا مجموعه صباغی زاده

بازرگانی صباغی زاده با بیش از 6 دهه سابقه فعالیت در زمینه ترخیص کالا ، واردات و صادرات ، خدمات بازرگانی و با داشتن پروانه رسمی حق العمکاری از گمرک جمهوری اسلامی ایران و همچنین استفاده از نیروهای با تجربه و متخصص در امور ترخیص ، بهره جویی از بازنشستگان گمرکی ، و تسلط کامل بر قوانین و مقررات گمرکی توانسته است اعتماد بازرگانان و تجار صنایع مختلف را کسب کند ترخیص کالا، ترخیص مواد غذایی، صادرات کالا، ثبت سفارش کالا، واردات کالا و …..

 

 

 

سوالات متداول در رابطه با ترخیص کالا از گمرک 

ترخیص کالا از گمرک چقدر طول می کشد؟

ترخیص کالا در صورت صحت اطلاعات و مجاز بودن کالای وارداتی به راحتی و حداکثر به مدت یک ساعت انجام می شود، اما در صورت وجود هرگونه اشکال در اطلاعات یا محموله، ممکن است کالا ماه ها در گمرک تعلیق شود.

آیا هنگام ترخیص کالا، محموله ها باز می شوند؟

هنگام ترخیص کالا تمام محموله ها با اسنکر و اشعه ایکس ری بررسی می شوند و در صورت وجود هرگونه مغایرت و اشکال، بسته بندی باز و بسته موردنظر کاملا بازرسی خواهد شد.

هزینه ترخیص کالا چگونه تعیین می شود؟

هرساله وزارت صنعت و معدن و تجارت هزینه ترخیص کالا را تعیین می کند و بسته به نوع کالای موردنظر از صاحب کالا به عنوان حق گمرک دریافت خواهد شد.

4.9/5 - (28 امتیاز)